Keď na trón zasadnú Líšky

Autor: Peter Lietava | 3.5.2016 o 8:50 | (upravené 3.5.2016 o 8:56) Karma článku: 2,65 | Prečítané:  555x

Finále Eura 2004 vošlo do dejín. Grécky mýtus o hrdinoch z Egejského mora sa navždy zapísal do histórie futbalu. Keď kapitán Zagorakis dvihol trofej nad hlavu, hovorilo sa o rozprávke. Dnes však celý svet pozná nových hrdinov.

Slová sa hľadajú naozaj veľmi ťažko. Niektorí stále neveria, iní hovoria o najväčšom športovom prekvapení 21.storočia. Pojem prekvapenie však nie je na mieste. Prekvapivý je zrejme je len názov mužstva, ktoré vybojovalo anglický titul. Dokázať vymazať gigantov so zvučnými menami a neobmedzenými finančnými možnosťami, je dnes raritou. Leicester to dokázal a s podporou celého sveta je dnes zaslúženým víťazom. Príbeh tohto mužstva je dnes témou číslo 1 a dal by sa podať vo viacerých verziách. 

Bitka o Anglicko sľubovala od začiatku napínavý súboj. Uradujúci vládcovia Modrí, si brúsili zuby na každého, až dokým si ich neprebrúsili. Trón sa predpokladal viacerým. Najväčšie chute si postupne robili hrdí Mešťania, Kanonieri a aj Červení diabli chceli prinavrátiť zašlú slávu späť do svojho mesta. Kohúti išli na front s opatrnejšími vyjadreniami a Líšky? Na tie nielenže nikto nebral ohľad, ale o ich prítomnosti v krajine nebolo ani slychu. Vojna teda mohla začať, no skôr, než sa rozbehli prvé boje, prvý veľký favorit zhasol ako fakľa. Uradujúci vládcovia Modrí, boli skôr Zelení a ich ambície o udržanie si nadvlády, sa veľmi rýchlo rozplynuli. Nenásytné Líšky od prvých bojov dokazovali, že s nimi treba počítať, no stále tomu akosi nikto nepripisoval zvýšenú pozornosť. Kým Kanonierom postupne vlhol pušný prach, Červeným diablom sa zas párali ich slávne menčestráky, až boli celí deraví. Hrdí Mešťania si držali svoj štandard do chvíle, kým nezacítili vidinu ďalšej, ešte väčšej šance na úspech. Na dvoch koňoch sa však sedieť nedá, a tak sa postupne z boja vytrácali. Neposední Kohúti postupne ďobali do všetkého, čo im prišlo do cesty, až na jedného.´´Tie prefíkané Líšky si teda pokoj nedajú,,.-šepká sa po Anglicku. Mnohí to skúšali rôznymi zbraňami, no oni požierali všetko, čo im prišlo do cesty. Mačky, straky, sýkorky a mnohí ďalší skončili na pekáči. Svätým nepomohli ani modlitby, Kladivárom nakládli po hlave ich vlastnou zbraňou a postupne sa strojili na tých najmocnejších. Paradoxne dvojtvárni Kanonieri ako jediní Líšky zasiahli. Nie však do hlavy, a to bola najväčšia chyba. Rozpáraní Diabli to už s myšlienkou o trón dávno vzdali, no vidina dobrej východiskovej pozície pred ďalšou vojnou, im dodávala motiváciu. Súboj o trón sa tak zmenil na súboj dvoch najvyrovnanejších počas celej vojny. Kohúti prevyšovali Líšky najmä po materiálnej stránke a hlavne, keď sa už vojna chýlila k záveru, aj po tej technickej. Skúsený a ostrieľaný vodca Lišiakov však dobre vedel, že tieto atribúty Kohútom cestu na najvyšší piedestál automaticky nezaručia. Srdce, oddanosť, bojovnosť a viera vo vlastné schopnosti. Práve tieto vlastnosti v spojení s výbornou taktikou rozhodli, že novým vládcom sa stanú všetkými pohŕdané Lišky. Treba povedať, že zaslúženým.

Znie to ako cliché, no cesta Leicesteru za titulom, je naozaj ako z ríše snov. Pri pohľade na dnešnú ekonomickú situáciu gigantov v Premier league doslova nemožné. Ranieri dokázal vytvoriť jednoduchý tím, no bohatý nie peniazmi, ale v srdci. Kým Wenger už roky sľubuje, kým Van Gaal zrejme ešte dodnes rozoberá a analyzuje ťahanie za Fellainiho vlasy, Ranieri oslavuje titul. Bravo Claudio, bravo Leicester.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?