Švédsky futbal v skratke

Autor: Peter Lietava | 9.1.2016 o 17:41 | Karma článku: 2,46 | Prečítané:  618x

Švédsko a hokej , to proste ide akosi k sebe a tento šport, ktorý má dlhoročnú tradíciu v tejto severskej krajine kraľuje nad všetkými ostatnými športami. Postupnými krokmi a úspechmi na medzinárodnom fóre ho však dobieha futbal.

 Nielen vďaka švédskej superstar Ibrahimovičovi, ale hlavne médiám, ktoré švédsky futbal zviditeľňujú vo všetkých možných smeroch.
Vo Švédsku žijem tri roky a za toto krátke obdobie som sa veľa naučil o tejto zemi. Nielen jazyk, ktorým tu musíte hovoriť, aj keď anglicky sa tu dohovoríte bez najmenších problémov, ale viacero iných faktov. Keďže sa zaujímam o svetové dianie futbalu, bol to práve tento najobľúbenejší šport na svete, na ktorý som si posvietil práve v jednej zo škandinávskych krajín.
Švédi sú veľkí patrioti a hlavne čo sa týka futbalu. Oceňujú kvality veľkých mužstiev, to je bez komentára, ale sami o sebe tvrdia, že patria k tým lepším. Nečudo veď ich najlepší hráč im robí veľké meno vo svete. Zlatan je tu považovaný za poloboha, ba dokonca viac ako kráľ. Nikto mu tu inak nepovie ako Zlatan-kungen, čo znamená Zlatan-kráľ. Švédska futbalová reprezentácia sa opiera o jeho kvality a môže sa takmer vždy spoľahnúť na jeho schopnosti, ktoré dokážu rozhodnúť zápas. Bolo tomu tak aj v nedávno skončenej baráži o Euro 2016, keď vymazal Dánov. Ibrahimovič, ktorý sa narodil v Malmö, bol od svojich začiatkov sebavedomý chlapec a nie vždy obľúbený v kolektíve, čo napokon je známe širokej verejnosti. Domáci však naňho nedajú dopustiť, v dôležitých okamihoch dokáže udrieť v pravý čas.Terajšie zloženie národného mužstva je poskladané z naturalizovaných Švédov. Viacerí sa narodili tu, no korene majú v iných rôznorodých krajinách. Azda takou druhou ikonou je momentálna a dlhdobá jednotka Isaksson, ktorý má už istý vek, no v bráne je nenahraditeľný. Myslím, že aj hlavný tréner Hamrén spolieha na defenzívu a verí, že Zlatan vpredu niečo vymyslí.
Vyžrebovanie skupiny na Eure 2016 Švédom veľmi neprialo. V spoločnosti Belgicka,Talianska, Írska to budú mať veľmi zložité. Nestretol som sa však s nejakým pesimizmom, či sklamaním. Veria si a tešia sa  z tejto náročnej skupiny. Pýtal som sa ľudí, či teda to nieje až priveľké sústo pre nich, keďže sa stretnú s ťažkými protivníkmi, no všetci sa zhodnú na jednom, že Švédi ako celok sú silné turnajové mužstvo. Majú predsa Zlatana, no bude to stačiť? Ukáže až samotný šampionát, kam sa budú uberať cesty troch koruniek.
Švédska domáca súťaž Allsvenskan je asi pre mnohých veľká neznáma. Prevláda tu veľký počet domácich hráčov, no taktiež veľa naturalizovaných Švédov, ktorí získali švédsky pas a neskôr dobrými výkonmi si pýtajú pozvánku do národného tímu. V týchto končinách nepôsobí žiadny slovenský hráč, aspoň čo sa týka najvyššej súťaže. Nepovedal by som, že najvyššia liga má veľkú kvalitu, ba dokonca si myslím, že mužstvá z našej ligy by mali herne navrch. Azda svetlou výnimkou je Malmö, ktoré sa dokázalo dva roky po sebe kvalifikovať aj do základných skupín Ligy majstrov. Samotná súťaž však prináša málo kvalitných zápasov. Keďže sa hrá systémom jar- jeseň, ku koncu roka poznáme nového majstra. Prekvapujúcim šampiónom sa uplynulý rok stalo mužstvo z neveľkého mesta Nörrköping. Bojovne naladené mužstvo dokázalo zdolávať všetky mužstvá, prinášalo body z vonku a zaslúžene vybojovalo historický titul, o ktorý sa do posledných kôl naťahovali s AIK Stockholm, či IFK Göteborg. Spomínané mužstvá v posledných kolách zakopli a tak Nörrköping vystúpal na najvyšší piedestál.
Aj keď samotná súťaž nieje futbalovo atraktívna, veľký progres zaznamenáva vďaka médiám. Práve médiá dokážu z toho mála, čo futbal ponúka divákom, vytvoriť veľké veci a podať samotnú informáciu, či o zápase alebo o dianí v národnom tíme vo veľkom formáte. Neustále rozoberanie zápasov, komentovanie, či zmedializovanie aj tých najmenších detailov. Keď nezainteresovaný divák sleduje televízor a nemá ani páru o futbale, dokáže nájst aj tú najmenšiu inšpiráciu sledovať to, pretože štáby, ktoré vysielajú daný zápas, diváka obohatia o mnohé zaujímavosti. Tu práve vzniká vzťah človeka k futbalu, z ktorého sa neskôr stáva fanúšik.Nájde si cestu na štadión a zaplní novo vybudované arény, ktoré sú na vysokej úrovni. Samozrejme ekonomická situácia je tu ďaleko iná ako v našich končinách, no samotný vzťah ľuďi k futbalu sa neviaže na to aká je vybudovaná aréna, aj keď je to jeden z aspektov, ale nato, aby si človek oddýchol pri futbale, zakričal si a povzbudil svoje mužstvo. Tým chcem naznačiť, že aj keď liga vo Švédsku nemá vysokú úroveň, ale médiá, či reklamy dokážu pritiahnuť fanúšika na štadión.
Futbal vo Švédsku je veľmi populárny aj u žien. Najvyššia ženská súťaž je považovaná za jednu z najlepších líg sveta. Nečudo ,veď dlhé roky tu už pôsobi aj držiteľka zlatých lôpt brazílčanka Marta. Veľmi dobre sa tu pracuje s mládežou, ktorá dostáva veľa príležitostí. Nefunguje to len v hokeji, ale aj vo futbale.
Každopádne uvidíme, či sa národnému mužstvu podarí postúpiť z tak náročnej skupiny. Švédi radi spomínajú na rok 1994, keď sa im na svetovom šampionáte v USA podaril historický úspech v podobe bronzových medailí. Generácia, ako boli Larsson, Andersson, Brolin, či Ravelli sú doteraz ikonami a pôsobia v rôznych televíznych prenosoch ako spolukomentátori.
Každopádne si myslím. že naša liga má oveľa väčšiu kvalitu. Produkujeme veľa nových mladých talentov, čiže v tomto smere sme pred Švédmi určite popredu. Čo však robí švédsku ligu zaujímavou sú už spomínané médiá, ktoré si plnia úlohu vo futbale na výbornú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?